Orbital Shakers
- (8)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (3)
- (7)
- (2)
- (1)
- (4)
- (7)
- (24)
- (3)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (6)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (19)
- (12)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (7)
- (2)
- (4)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (4)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (14)
- (3)
- (4)
- (2)
- (3)
- (28)
- (3)
- (5)
- (2)
- (51)
- (18)
- (3)
- (1)
- (3)
- (9)
- (3)
- (3)
- (4)
- (2)
- (10)
- (12)
- (13)
- (2)
- (94)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (3)
- (12)
- (2)
- (2)
- (7)
- (11)
- (2)
- (1)
- (6)
- (3)
- (15)
- (7)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (9)
- (3)
- (1)
- (4)
- (8)
- (1)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ IntelliStack™ CO2 Incubator Shaker
The Thermo Scientific™ IntelliStack™ CO2 Incubator Shaker combines the functionality of an CO2 incubator and shaker, allowing users to set and maintain specific parameters to meet the requirements of various applications.
| Load Bearing Capacity (Metric) | 20 kg |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 34.9 x 55.1 x 26.8 in. (88.6 x 140 x 68 cm) |
| Orbit | 25 mm |
| Refrigerated | Yes |
| Product Type | Incubator Shaker |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 27.2 x 39.6 x 13.7 in. (69 x 100.5 x 34.7 cm) |
| Voltage | 120 V |
| Humidity Range | Ambient Humidity to 90% |
| Dimensions (LxW) Platform | 35.4 x 22 in. (90 x 56 cm) |
| Temperature Uniformity | ±0.3°C (at3°C) |
| Display | Color Touchscreen |
OHAUS™ 2 Tier Rocking Shaker
OHAUS™ 2 Tier Rocking Shakers are designed for use in a variety of lab applications, and environmental conditions
Heidolph™ Unimax 1010 Orbital Platform Shaker Package
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The Unimax 1010 Orbital Platform Shaker Package includes a shaker, heating module, and high incubator hood for large flasks, media bottles, and Erlenmeyer flasks up to 500 mL.
OHAUS™ Light Duty Incubating Shakers
OHAUS Incubating Light Duty Shakers are designed to incubate samples from 10° below ambient to 65°C
| Width (English) Platform | 7.75 in. |
|---|---|
| Electrical Requirements | 110 V |
| Length (Metric) | 54 cm |
| Orbit | 3 mm |
| Controller Type | Digital |
| Humidity Range | 80%, Non-condensing |
| Width (Metric) | 31.8 cm |
| Width (Metric) Platform | 19.7 cm |
| Length (English) Platform | 11 in. |
| Includes | 3 wire cord and plug |
| Timer Range | 1 sec. to 160 hr. |
| Length (Metric) Platform | 27.9 cm |
| Product Type | Incubating Shaker |
| Voltage | 120 V |
| Temperature Range (English) | 41°F to 149°F |
| Speed Range | 100 to 1200 rpm |
OHAUS™ Waving Shaker
OHAUS™ Waving Shakers offer a smooth, low-foaming, 3D wave motion for precise speed control
| Includes | Non-Skid Rubber Mat, 3-Wire Cord/Plug |
|---|---|
| Height (Metric) | 31.4 cm |
| Load Bearing Capacity (English) | 5 lb. |
| Electrical Requirements | 110 V |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 2.3 kg |
| Length (Metric) | 54 cm |
| Product Type | Waving Shaker |
| Motor Type | Stepper |
| Voltage | 120 V |
| Material | Aluminum tray |
| Certifications/Compliance | TUV |
| Width (Metric) | 31.8 cm |
| Includes | Platform and clamp starter kit |
|---|---|
| Electrical Requirements | 120 V, 60 Hz |
| Voltage | 120 V |
| Model | MaxQ 8000 |
| Frequency | 60 Hz |
| Certifications/Compliance | CE, cUL, UL |
| Speed Range | 25 to 400 rpm |
| Display | LCDLCD |
Heidolph™ Titramax Vibrating Platform Shaker Package
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Platform shaker package featuring Heidolph Titramax 1000
Thermo Scientific™ Digital Tube Rocker with US Plug PROMO
The Digital Tube Rocker provides a digital display with adjustable angle and speed while saving benchtop space.
Thermo Scientific™ IntelliStack™ CO2 Incubator Shaker
The Thermo Scientific™ IntelliStack™ CO2 Incubator Shaker combines the functionality of an CO2 incubator and shaker, allowing users to set and maintain specific temperature, speed, gas concentration, humidity level, and duration parameters to meet the requirements of various applications.
| Load Bearing Capacity (Metric) | 20 kg |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 34.9 x 55.1 x 26.8 in. (886 x 1400 x 680 mm) |
| Orbit | 25 mm |
| Refrigerated | Yes |
| Product Type | Incubator Shaker |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 27.2 x 39.6 x 13.7 in. (690 x 1005 x 347 mm) |
| Humidity Range | Ambient Humidity to 90% |
| Dimensions (LxW) Platform | 35.4 x 22 in. (900 x 560 mm) |
| Temperature Uniformity | ±0.3°C (@3°C) |
| Display | 10 in. Color Touchscreen |
OHAUS™ Thermal Shaker
OHAUS™ Thermal Shakers are designed for applications that require precise, high-speed shaking and temperature control
| Width (English) Platform | 6.4 in. |
|---|---|
| Height (Metric) | 13.7 cm |
| No. of Positions | 1 |
| Electrical Requirements | 110 V |
| Length (Metric) | 26.9 cm |
| Orbit | 3 mm |
| Controller Type | LCD Touchscreen |
| Width (Metric) | 26.2 cm |
| Width (Metric) Platform | 16.3 cm |
| Length (English) Platform | 4.7 in. |
| Includes | Modular Block (1.5 mL), Clear Rack, 3-Wire Cord/Plug |
| Length (Metric) Platform | 11.9 cm |
| Product Type | Thermal Shaker |
| Voltage | 120 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Speed Range | 300 to 3000 rpm |
| Holds | Modular Block |
Thermo Scientific™ IntelliStack™ Incubator Shaker, Single Unit
The Thermo Scientific™ IntelliStack™ Incubator Shaker combines the functionality of a incubator and shaker, allowing users to set and maintain specific temperature, speed, Humidity level, and duration parameters to meet the requirements of various applications.
| Load Bearing Capacity (Metric) | 20 kg |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 34.9 x 55.1 x 26.8 in. (88.6 x 140 x 68 cm) |
| Orbit | 25 mm |
| Refrigerated | Yes |
| Product Type | Incubator Shaker |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 27.2 x 39.6 x 13.7 in. (69 x 100.5 x 34.7 cm) |
| Voltage | 120 V |
| Humidity Range | Ambient Humidity to 90% |
| Dimensions (LxW) Platform | 35.4 x 22 in. (90 x 56 cm) |
| Temperature Uniformity | ±0.3°C (at3°C) |
| Display | Color Touchscreen |
OHAUS™ Extreme Shaker
OHAUS™ Extreme Shakers are ideal for environments up to 100% humidity, and CO2 incubators
Heidolph™ Titramax Vibrating Platform Shakers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Platform lab shaker with vibrating motion accepts load capacities of 2 or 5kg
| Height (Metric) | 125 mm |
|---|---|
| Electrical Requirements | 115 V, 60 Hz |
| Timer Range | 1 to 120 min. |
| Product Type | Platform Shaker |
| Controller Type | Analog |
| Wattage | 31 W |
| Frequency | 60 Hz |
| Temperature Range (Metric) | 65°C |
| Speed Range | 150 to 1350 rpm |
| Height (English) | 4.9 in. |
Thermo Scientific™ IntelliStack™ CO2 Incubator Shaker
The Thermo Scientific™ IntelliStack™ CO2 Incubator Shaker combines the functionality of an CO2 incubator and shaker, allowing users to set and maintain specific temperature, speed, gas concentration, humidity level, and duration parameters to meet the requirements of various applications.
| Load Bearing Capacity (Metric) | 20 kg |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 34.9 x 55.1 x 26.8 in. (886 x 1400 x 680 mm) |
| Orbit | 50 mm |
| Refrigerated | Yes |
| Product Type | Incubator Shaker |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 27.2 x 39.6 x 13.7 in. (690 x 1005 x 347 mm) |
| Humidity Range | Ambient Humidity to 90% |
| Speed Range | 30 to 300 rpm |
| Dimensions (LxW) Platform | 35.4 x 22 in. (900 x 560 mm) |
| Temperature Uniformity | ±0.3°C (@3°C) |
| Display | 10 in. Color Touchscreen |
OHAUS™ Rocking Shaker, 1 Tier
OHAUS Rocking Shakers are designed for use in a range of lab applications in a variety of environmental conditions. All models include a non-slip mat, and most models are available with a stacking tray option.